fbpx
2019 Cyclo-Cross European Championships

Golden book

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003

2018

Rosmalen, Netherlands

Men Élite
Mathieu Van der Poel (NED)

Women Élite
Annemarie Worst (NED)

Men Under-23
Thomas Pidcock (GBR)

Women Under-23
Celyn del Carmen Alvarado (NED)

Men Juniors
Pim Ronhaar (NED)

2017

Tàbor, Czech Republic

Men Élite
Mathieu Van der Poel (NED)

Women Élite
Sanne Cant (BEL)

Men Under-23
Eli Iserbyt (BEL)

Women Under-23
Chiara Teocchi (ITA)

Men Juniors
Loris Rouiller (SUI)

2016

Pontchâteau, France

Men Élite
Toon Aerts (BEL)

Women Élite
Thalita de Jong (NED)

Men Under-23
Quinten Hermans (BEL)

Women Under-23
Chiara Teocchi (ITA)

Men Juniors
Thomas Pidcock (GBR)

2015

Huijbergen, Netherlands

Men Élite
Lars Van der Haar (NED)

Women Élite
Sanne Cant (BEL)

Men Under-23
Quinten Hermans (BEL)

Women Under-23
Maud Kaptheijns (NED)

Men Juniors
Jens Dekker (NED)

2014

Lorsch, Germany

Women Élite
Sanne Cant (BEL)

Men Under-23
Wout Van Aert (BEL)

Women Under-23
Sabrina Stultiens (NED)

Men Juniors
Eli Iserbyt (BEL)

2013

Mladá Boleslav, Czech Republic

Women Élite
Helen Wyman (GBR)

Men Under-23
Michael Vanthourenhout (BEL)

Women Under-23
Annefleur Kalvenhaar (NED)

Men Juniors
Yannick Pieters (BEL)

2012

Ipswich, Regno Unito

Vincitrice Donne Élite
Helen Wyman (GBR)

Vincitore Uomini U23
Mark Teunissen (NED)

Vincitore Uomini JR
Mathieu Van der Poel (NED)

2011

Lucca, Italia

Vincitrice Donne Élite
Daphny van den Brand (NED)

Vincitore Uomini U23
Lars Van der Haar (NED)

Vincitore Uomini JR
Mathieu Van der Poel (NED)

2010

Francoforte, Germania

Vincitrice Donne Élite
Daphny van den Brand (NED)

Vincitore Uomini U23
Lars Van der Haar (NED)

Vincitore Uomini JR
Lars Forster (SUI)

2009

Hoogstraten, Belgio

Vincitrice Donne Élite
Marianne Vos (NED)

Vincitore Uomini U23
Robert Gavenda (SVK)

Vincitore Uomini JR
Emilien Viennet (FRA)

2008

Liévin, Francia

Vincitrice Donne Élite
Hanka Kupfernagel (GER)

Vincitore Uomini U23
Philipp Walsleben (GER)

Vincitore Uomini JR
Tijmen Eising (NED)

2007

Hittnau, Svizzera

Vincitrice Donne Élite
Daphny van den Brand (NED)

Vincitore Uomini U23
Niels Albert (BEL)

Vincitore Uomini JR
Lubomir Petrus (CZE)

2006

Huijbergen, Olanda

Vincitrice Donne Élite
Daphny van den Brand (NED)

Vincitore Uomini U23
Niels Albert (BEL)

Vincitore Uomini JR
Vincent Baestaens (BEL)

2005

Pontchâteau, Francia

Vincitrice Donne Élite
Marianne Vos (NED)

Vincitore Uomini U23
Niels Albert (BEL)

Vincitore Uomini JR
Robert Gavenda (SVK)

2004

Vossem, Belgio

Vincitrice Donne Élite
Hanka Kupfernagel (GER)

Vincitore Uomini U23
Lars Boom (NED)

Vincitore Uomini JR
Julien Taramarcaz (SUI)

2003

Tàbor, Repubblica Ceca

Vincitrice Donne Élite
Hanka Kupfernagel (GER)

Vincitore Uomini U23
Martin Zlàmanik (CZE)

Vincitore Uomini JR
Niels Albert (BEL)